Modern Alanya

alanyalifeAlanya Belediye teşkilatı 1872 yılında kurulmuştur. İlk Belediye Başkanı Ahmet Asım Bey 1901 yılında göreve başlamıştır. O yıllardan günümüze Alanya Belediyesi kendisini her geçen gün yenileyip bölge insanının mutluluğu için çalışmalar yapmıştır.

1958-60’lı yıllarda Almanlar’ın Alanya’ya gelişiyle turizmle tanışan Alanya, takip eden yıllarda ev pansiyonculuğundan sonra motel ve hotelleriyle turizme hizmet vermeye başladı. Tarım ile turizmi birlikte başarılı bir şekilde yapan Alanya, sıcak kanlı ve dostane ilişkileri ile bugün Türkiye’nin bütün turistik yörelerinin örnek aldığı bir turizm kentidir.

Alanya’daki sivil toplum kuruluşlarıyla çok başarılı çalışmalar yapan Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO), Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Çevre Koruma ve Dayanışma Kültür Derneği (ALKOD), Alanya’da faaliyet gösteren Esnaf Odalarıyla birlikte hareket ederek kenti geleceğe taşımaktadır.

Alanya Belediyesi Avrupa’da kurduğu Kardeş şehir ilişkileriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Almanya’nın Gladbeck, Avusturya’nın Schwechat, Polonya’nın Wodzislaw,Litvanya’nın Trakai, Letonya’nın Talsi,İsveç’in Boras, Çin’in Fushun, Macaristan’ın Keszthely, Yunanistan’ın Nea Ionia, Finlandiya’nın Rovaniemi, Çek Cumhuriyeti’nin Spindleruv Mlyn ve Rusya’nın Moskova şehirleriyle karşılıklı meclis kararları alarak kardeş şehir ilişkileri kurmuştur.