BATI AKDENİZ BÖLGESİ İŞ ADAMLARI ISPARTA DA BULUŞTU

Populer, Yerel Basın
11 Nisan 2014 Cuma

Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği ALSİAD`ın üyesi olduğu, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu TÜRKONFED çatısı altında bulunan, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu BAKSİFED Yönetim Kurulu Isparta İGSİAD ev sahipliğinde toplandı. Toplantı öncesinde heyet, Isparta Ticaret Odası Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN`I ziyaret etti. ALSİAD`ın kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu üyesi olduğu BAKSİFED toplantısına, ALSİAD`ı temsilen Yönetim Kurulu üyeleri Cengiz YELKEN ve Akın TABAKLAR katıldılar. Ayrıca, BAKSİFED Yönetim Kurulu Toplantısına TÜRKONFED Başkanı Süleyman ONATÇA katılarak Türkiye ve Dünya ekonomisi ve iş dünyasını ilgilendiren konular hakkında bilgi verdi. Onatça yaptığı konuşmada, Antalya`nın kalkınma gücünün en yüksek şehir olmaya devam ettiğini dile getirdi. 2013 yılında patent başvurularında tüm Türkiye`de 12. Sırada. 2013 yılında Antalya`dan 1,1 milyar dolar ihracat yapılmış, tüm iller arasında 17. Sırada.
Antalya’nın da içinde yer aldığı TR61 bölgesi orta gelir tuzağında yer alan bölgeler arasında ilk sırada, yani bir üst gelir grubuna atlama imkanı var. Antalya, Isparta ve Burdur’u içeren TR61 bölgesinin 2011 yılında kişi başına bölgesel gayrisafi hasılası 11.004 dolar düzeyinde. TR61, 2011 yılında nüfusu en hızlı artan bölge. Aynı zamanda işgücü en fazla olan ikinci bölge.Yüksek okul ve fakülte mezunlarının 22 yaş üstü nüfusa oranı sıralamasında Antalya tüm iller arasında 5. Sırada olduğunu raporlar eşliğinde katılımcı toplantı üyelerine aktardı.
ALSİAD temsilcileri, Yönetim Kurulu Başkanı Kadir TURHAN, Yönetim Kurulu üyeleri Cengiz YELKEN ve Akın TABAKLAR aynı akşam Antalya Sanayici ve işadamları Derneği ANSİAD`ın Antalya Su Hotel`de yapılan 2014 faaliyet yılı toplantısına katıldılar.

Comments are closed.