‘’ ALSİAD KARİYER GÜNLERİ ’’ TOPLANTISININ KONUĞU DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU OLDU

Bizden Haberler
17 Mart 2017 Cuma

ALSİAD (Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği) “Kariyer Günleri” toplantısını Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU`nun katılımı ile gerçekleştirdi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Salonunda tüm ALSİAD üyeleri, eşlerinin ve Alanya protokolünün katılımı ile düzenlenen toplantıdaki konuşmasında ALSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın TABAKLAR, ALSİAD Kariyer Günlerimizden birini daha gerçekleştireceğimiz toplantımızda kıymetli konuğumuz Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu ve siz sevgili misafirlerimiz toplantımıza katılımlarında dolayı teşekkür ederek konuşmasına şu şekilde devam etti.

Sn. Bakanımın bizleri onure ederek toplantı davetimize kabul buyurmasından dolayı da kendisine çok teşekkür ederiz.

Bakanımızla Türkiye’nin diğer ülkelerle olan ilişkileri, Avrupa Ülkelerinin bir kısmı ile yaşanan gerginlik, Suriye’de ve Irak’ta Türkiye’nin rolü ve son gelişmeler, Referandum sürecinde bulunduğumuz şu günlerde Anayasa değişikliği yapılan 18 maddenin neden değiştirilmek istendiği, gelecek düzeltmelerin halkımıza ne sağlayacağı ve ufuktaki büyük resmi bizlere anlatmasını rica edeceğiz.

Bilindiği üzere geçen hafta önce Almanya ile başlayıp sonra Hollanda ile devam eden Bakanlarımız ve Bürokratlarımızın o ülkelerde yaşayan insanlarımızla bir araya gelmesini engelleyen ve protesto eden halkımıza yapılan aşırı engelleme girişimini ve zor kullanılmasını esefle kınıyoruz. Özgürlükler ülkesi olduğunu söyleyen bu ülkelerde vatandaşlarımıza yapılan bu zulmü kabul etmemiz mümkün değildir.

Sn. Bakanım bugün bölgenin önemli projelerinden Dim Vadisinin iki yakasını birleştiren, 12 mahalleyi birbirine bağlayan Ak Köprünün açılışını yaparak buraya geldiler. Sn. Bakanımıza ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Menderes Türel’e  teşekkür ederiz.

Alanya’nın kaderini değiştirecek, sosyal ve ekonomik yaşantısını olumlu yönde etkileyen projelerin yapılması ve hayata geçirilmesi konusundaki desteklerinden dolayı Sn. Bakanımıza müteşekkiriz.

Alanya-Gazipaşa Havaalanı bölge Turizmimizin gelişmesine ve bölge halkının Dünya ile entegre olmasına önemli katkı sağladı. Bu sezon katkısını çok daha fazla hissedeceğiz. Bu sezon Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, Rusya Federasyonu ve Ukrayna’dan, Baltık ve İskandinav Ülkelerinden Alanya-Gazipaşa Havaalanına karşılıklı uçuşların gerçekleşeceğini biliyoruz. Bölgenin ihtiyacı olan Turistin ulaşımına havaalanımız büyük katkı sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki bundan çok değil iki sene önce böyle bir imkanımız yoktu.

Ayrıca Alanya-Gazipaşa Havaalanımızın yabancı Turistin dışında, iç piyasa turizmine yani yerli turizmin gelişmesinde de tanıtım ve reklam çalışmalarının arttırılması gerekmektedir. Geçen sene yaşadığımız ve bu senede kısmen yaşayacağımız Dış Turizmin çalkantılı olduğu sezonlarda stabil halde kalacak olan İç Turizmin geliştirilmesi Alanya için elzemdir. İzmir, Elazığ, Kayseri, Gaziantep ve Kıbrıs’a direk Uçak seferlerin olması bölgemiz Turizm potansiyelinin artması için gereklidir.

Sn. Bakanımızın bölgeye kazandırdığı projelerden Alanya-Antalya, Alanya-Anamur-Mersin, Alanya-Konya-Karaman duble yol ve Tünel çalışmaları sonrasında, Alanya’nın ulaşım ve Lojistik imkanlarının artması sağlanacaktır.

Sn. Bakanımızın katkı sağladığı projelerden Hallerin Birleştirilmesi, İlk defa bir İlçede iki adet Üniversitenin kurulması ve Üniversite öğrencilerinin Alanya’nın kültürüne ve sosyal yaşamına maddi ve manevi katkı sağlaması, Kale yamacına yapılması devam eden Teleferik’in Alanya imajına katkı sağlayacağına ve görsel bir güzellik sağlayarak Kale ulaşımına katkı sağlaması, Alanya’ya enerji konusunda katkı sağlayacak Doğalgaz sisteminin yakın bir tarihte başlayacak olması, Akdağ projesinin hayata geçirilecek olması, Golf Turizmi için kullanılacak sahaların ihaleye çıkarılması Alanya’nın kaderini değiştirecek önemli projelerdir. Sn. Bakanımıza katkı ve emeklerinden dolayı bir kere daha teşekkür ediyorum.

Sn. Bakanım 16 Nisan da Referandum gerçekleşecek. Referandum, yapılacak Anayasa değişikliğinin halk tarafından istenip, istenmediğinin oylanmasıdır. Ülkemizde yakın tarihte 2007 ve  2010 da Anayasa değişikliği Referandumu yapılmış ve her iki referandumda kabul edilmiştir.

Milletimizin demokratik bir ortamda hür iradesi ile gerçekleşecek Referandum sonucunun, halkımıza Cumhuriyetle yönetilen, adalet ve hukukun her kesime eşit uygulandığı adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı içinde yaşamamızı sağlayacak sonucunda getirmesi beklentisi ile sizleri selamlıyorum dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, ALSİAD üyeleri ile daha önceleri de toplantılarımız oldu ve şuan da ALSİAD üyeleri ile bir arada olmaktan son derece memnun olduğunu belirterek, nazik davetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bakan ÇAVUŞOĞLU, Dış ülkeler ile ilişkiler, komşu ülkelerle yaşanan sorunlar, AB süreci, 16 Nisan`da yapılacak olan referandumda oylanacak Anayasanın 18 maddedeki değişimi hakkında ALSİAD üyelerine bilgi verdi. Toplantı daha sonra soru cevap şeklinde devam ederek, Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇACUŞOĞLU sorulara cevapladı.

Toplantı sonunda, ALSİAD tüzüğüne göre Şeref üyesi sayılan Bakan ÇAVUŞOĞLU`na ALSİAD Şeref üyelik beratı taktim edildi.

ALSİAD (57) IMG-20170317-WA0075 ALSİAD (30)

 

Comments are closed.