KAYMAKAM ALSİAD`A KONUK OLDU

Bizden Haberler, Yerel Haberler
07 Kasım 2014 Cuma
ALANYA Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) aylık olağan toplantısını İskele Kaptan Otel’de gerçekleştirdi. ALSİAD yönetimi ve üyelerinin yanısıra Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven ve Alanya Tapu Müdürü Osman Eroğlu da toplantıya katıldılar. Toplantının açılış konuşmasını yapan ALSİAD Başkanı Abdülkadir Turhan, Alanya’da bir devlet üniversitesi kurulmasını önemsediklerini söyledi. Alanya’nın markalaşmasında ve gelişmesinde açılacak bir devlet üniversitesinin büyük payı olacağını kaydeden Turhan, “Alanya fiziki, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan Türkiye’nin birçok ilinden önde. Bu anlamda Alanya’da bir üniversitenin kurulması, kentsel gelişimin tamamlayıcısı olacaktır. Geri kalmış bir kente üniversitenin kurulmasından çok gelişimi süren ve büyüme potansiyeli olan bir bölgede kurulacak üniversite, hedeflenen sosyo-ekonomik katkıya destek olacaktır” dedi.
‘ÜNİVERSİTE ENGELLERİ KALDIRACAK’
Turizm, inşaat ve tarımda önemli bir yol kat eden Alanya’nın 2013 ülke turizm gelirleriyle kıyaslandığında büyüklüğünü bir kez daha göreceklerini ifade eden Turhan, şöyle konuştu: “Ülkemizde 2013’te turizm geliri 32.3 milyar dolar. Turist sayısı 39.2 milyon. Kişi başına harcama rakamı ise 749 dolar. Bu rakamları yaklaşık 4 milyon turist ağırlayan Alanya ile kıyasladığımızda sadece turizmde ülke ekonomisine katkısını görebiliriz. Keza yabancıların konut alımı da 30 binleri geçti. Tarımda da Türkiye üretiminin yarısından fazlasını karşılayan ürünleri var. Ülke ekonomisine bu kadar güç katan bir ilçenin ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirmek, toplumsal gelişmesine yön vermek ve gelişmesini engelleyen etkenleri ortadan kaldırması bir devlet üniversitesiyle daha kolay olacaktır. Üstelik bir devlet üniversitesi için gerekli olan 4 fakülte de Alanya’da mevcut.”
‘VARGÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAMIZ LAZIM’
Kaymakam Tanrıseven ise ALSİAD’ı Alanya’nın TÜSİAD’ına benzetti. Göreve başladığında Alanya için turizm, tarım, spor ve yüksem öğrenim olmak üzere dört hedef koyduğunu belirten Tanrıseven, “Bugün Alanya’da 54 bin ilk, orta, lise öğrencimiz var. Bu rakam birçok ilçe nüfusundan daha fazla. Ayrıca yüksek öğrenim şöyle önemli. Eğer yurt içi ve dışından Alanya’ya öğrenci çekebilirsek kışın atıl duran tesislerimizi de canlandırarak çarkları döndürebiliriz. Bunu gerçekleştirmek için de vargücümüzle çalışmamız lazım” şeklinde konuştu.
‘DEVLET ÜNİVERSİTESİ KURULACAK’
Alanya’da bir üniversitenin bulunduğunu, var olan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) fakültelerinin de yeni bir üniversitenin oluşumunda etken olacağını kaydeden Tanrıseven, “Burada büyük bir imkanımız var. Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu var. Kendisi bu konu üzerinde ciddi bir şekilde duruyor. İnşallah onun önderliğinde burada devlet üniversitesi kurulacak” diye konuştu.
‘SANAYİ DAĞINIK OLMAMALI’
Alanya’da organize sanayi konusundaki isteklerden yeni haberdar olduğunu söyleyen Tanrıseven konuşmasını şöyle sürdürdü: “Alanya’daki sanayinin bir arada toplanması gerekiyor. Mahalle aralarında hâlâ sanayi erbabı var. Bu görüntüleri ortadan kaldırmamız lazım. Bir dünya kenti olacaksak sanayi dağınık olmamalı. Bir Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) Alanya turizmine zarar vereceğine de inanmıyorum. Aksine Alanya turizmine fayda verecektir. Mahalle aralarındaki sanayileşme çok iyi görüntü değil, sıhhi de değil.”
‘BÜYÜK DÜŞÜNMEMİZ GEREKİYOR’
Alanya’da yaklaşık 50 ülkeden 35 bin yabancının mülk edindiğini hatırlatan Tanrıseven, inşaat sektörünün daha fazla canlandırılması gerektiğini kaydetti. Bunun için de daha fazla tanıtım yapmak gerektiğine işaret eden Tanrıseven, “Alanya’yı yurt dışında, fuarlarda tanıtmamız lazım. Bunu yaparken de Alanya kabuğunu çatlatsın. Bir dünya kenti olsun. Ben ilk geldiğimde dedim ki. ‘Alanya’yı Miami yapmak istiyorum’, Eğer bu hedeflere ve ideallere ulaşmak istiyorsak büyük düşünmemiz gerekiyor” dedi.
‘HEPİMİZ KAZANACAĞIZ’
Kaymakamlık, yerel yönetimler, sivil topluluklar ve turizmciler ile güçleri birleştirmek gerektiğini kaydeden Tanrıseven, “Bu güçleri birleştirirsek hepimiz kazanacağız. Eğer Alanya’nın marka değerini arttırırsak daha fazla yerli, yabancı ve yatırımcı çekersek, bakkalından simitçisine, inşaatçısından turizmcisine, üniversitesinden öğrencisine herkes kazanacak. Bu bilinçle Alanya’mızın tanıtımını dünyanın dört bir yanına yapmamız lazım” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ALSİAD eski yönetimine, yeni yönetim tarafından katkılarından dolayı plaket verildi.
alsiad1

Comments are closed.