ALSİAD “ Turizmde Tanıtım ve İnovasyon”

Bizden Haberler, Yerel Basın
04 Mart 2016 Cuma

Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) “ Turizmde Tanıtım ve İnovasyon” konulu toplantı düzenleyerek, daha etkin ve iyi tanıtımı nasıl yapmalıyız ı tartıştı. ALSİAD Dernek merkezinde gerçekleştirilen toplantıya tüm ALSİAD üyeleri, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof Dr.Ahmet PINARBAŞI, Alanya HEP Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erol SAYIN, Rektör yardımcısı ve öğretim üyesi Prof.Dr. Mehmet  DURDU ÖNER, ALKÜ öğretim üyeleri Prof.Dr.Kazım DEVELİOĞLU (ALKÜ), Yrd. Doç.Dr. ALİ RIZA AKTAŞ, Yrd. Doç.Dr. Engin ÜNGÜREN, Yrd. Doç.Dr. Aydın ÇEVİRGEN

ALTAV temsilcileri Cengiz TOPÇU ve Aytekin MANİCİ katılarak, ALSİAD üyeleri ile fikir, görüş ve düşüncelerini paylaştılar. ALSİAD ve Üniversitelerin ortak proje hazırlama yolunda yapılan ilk toplantıda, Alanya`nın tanıtımı ve yerli turisti çekmek için neler yapılmalı tartışıldı. Alsiad başkanı Akın TABAKLAR yaptığı açıklamada; Alanya Turizmi sezona olumsuzluklarla başladı. Rusya uçağının düşürülmesi, terör olayları, geçmişten bugüne kadar gelen turizmin kendini yenileyememesi sonucu sıkıntılı bir turizm sezonu yaşayacağımız izlenimleri vermektedir.  İşin özeti son dakika satışlarına bel bağlamış durumdayız. Dış turizm bu durumdayken vakit geçirmeden,  diğer destinasyonlara, alternatif turizme ve iç turizme ağırlık vermek durumundayız. Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mahir Ünal tarafından açıklanan Turizm Eylem planı Alanya için maalesef yeterli değildir.

Alsiad olarak tespitlerimiz neticesinde ilk yapılması gereken Alanya`da kamusal, yarı kamusal idari kurumlarının da içinde olduğu ve sivil toplum kurumları dernekler, vakıflar, meslek odalarının ve Üniversite akademisyenlerinin bir araya gelerek bir kaç aşamalı arama konferansları oluşturarak Alanya’nın swot analizinin yeniden yapılması, güçlü ve zayıf yanlarımızın tespiti sonucunda Alanya turizminin stratejik planının oluşturulması gerekiyor.  Bu stratejik plan sonucunda Alanya turizminin ortak paydada şekil bulması sağlanmalıdır. Alanya’nın güçlü olduğu, gelişmeye açık olduğu, fırsat yaratabileceği ve tehdit altında olduğu sahaları ortaya çıkarılmasına bilimsel olarak katkıda bulunmak ve tarafsız kişilerce kamuoyuyla paylaşmak, geleceği stratejik olarak planlamalıyız. Bu plan ışığında turizm master planımız oluşarak projeye dönüştürülmelidir. Özellikle iç turizm pastamızı çoğaltmalıyız.

Alanya tanıtımında sosyal paylaşım siteleri, görsel ve yazılı basın iyi kullanılmalı istikrarlı ve sürekli tanıtım prensibine dikkat edilmelidir. Ulusal bazı kanallarda Alanya tanıtım videoları yayınlanabilir.

Alanya tanıtımında popüler tanınmış roman yazarları Elif Şafak, Canan Tan, İpek Ongun, Ahmet Ümit, Ayşe Külin gibi değerli yazarlarımızdan Alanya temalı romanlar yazmalarını talep edebiliriz.

 Turizmde çalışan kalifiye eleman teminini Alanya içindeki Üniversitelerden, turizm okullarından, meslek liselerinden vb. sağlamalıyız. Kalifiye yetişmiş eleman açığımızı bu şekilde karşılayabiliriz.

 Alanya’ya yurtdışından gelen ziyaretçi sayısı yaklaşık 3 milyon 800 bin, yerli ziyaretçi sayısı yaklaşık 700 bin kişi, ufak bir çabayla yerli turizmi 2 milyon ziyaretçiye çıkarabiliriz. Bu konuda Alanya-Gazipaşa Havaalanını  iyi kullanmalıyız. Yurdun birçok yerinden hafta sonları ve günübirlik olarak turlar düzenlenebilir. İyi tanıtım yapılırsa ziyaretçilerin kendi imkanları ile tatillerini değerlendirebilecekleri, vazgeçilmez bir turizm kenti olabiliriz.

Alsiad’lı işadamları olarak bizimde katkımız olabileceği düşüncesiyle Federasyonlarımıza bağlı Siad dernekleri ile irtibata geçerek, Alanya’nın tanıtım video ve broşürlerini ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Prensip olarak kurum değerlerimiz doğrultusunda Alanya için yapılan, Alanya’ya değer katacak tüm iyi projelerin takipçisi olacağımıza, bu konuda çaba gösteren sivil toplum örgütü, meslek odaları, vakıf ve derneklere her zaman destek olmaya hazırız dedi.

Toplantıya katılan öğretim üyelerinin Alanya`nın tanıtımı konusunda genel düşüncesi ise, Alanya`daki tüm birimler bir araya gelerek paneller düzenlenmeli, arama konferansları oluşturulmalı ve stratejik plan ortaya çıkarılmalıdır. Yapılan toplantı sonucunda, bir sonraki aşamada üniversiteler öncülüğünde çalışmalar yapılacağının bilgisi verildi.

www.yenialanya.com

Comments are closed.