ALSİAD YÖNETİMİ HÜSEYİN GÜNEY`İ ZİYARET ETTİ

Bizden Haberler, Yerel Basın
16 Temmuz 2014 Çarşamba

Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ALSİAD) yönetim kadrosu, Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Hüseyin Güney’i ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinasyon Merkezinde gerçekleşen ziyarete ALSİAD Başkanı Kadir Turhan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Ziyarette Alanya Koordinasyon Merkezi çalışmalarını anlatan Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney koordinasyon merkezinin tam anlamıyla hizmet vermesinin biraz daha zaman alacağını söyledi. Büyükşehirin yetki alanına sahip her işi vatandaşa en iyi şekilde ulaştırmak istediklerini ifade eden Güney, “Bu sistemin normalde 2 yılda tam anlamıyla oturması bekleniliyor. Ancak biz kısa sürede büyük bir yol katettik. Sistemin oturması için bir kaç aya daha ihtiyaç var” dedi.

Büyükşehir Yasasıyla ilçede yeni görev tanımlamaların olduğunu ve yasada belirtilen yetki alanlarının önümüzdeki günlerde kullanılabilece dile getiren Güney, “Su, kanalizasyon, altyapı, itfaiye, mezarlık, otogar büyükşehire bağlı olacak. 5 ve 25 bin planlar büyükşehir tarafından binlik planlar ise Alanya Belediyesi tarafından yapılabilecek. Çöp, temizlik, ruhsat çalışmaları ise yerel belediyeye ait olacak. Kısacası ilçedeki çalışmaların yüzde 70’i büyükşehire ait olacak” dedi.

Seçim sürecinin ardındaki geçiş döneminde yerel yönetimlerce her şeyin askıya alındığını dile getiren Güney, “Herkes seçime odaklanmış. Yapılması gerekenler yapılmamış. Turizm sezonuna da girmiş olmamız sorunları etraflıca ortaya çıkardı. Bu hem iyi hem de kötü oldu. Bizler de eksikliklerin giderilmeye çalışması için var gücümüzle çalışıyoruz. Örneğin arıtmalardaki sorunları çözmeye başladık. Alanya için önemli olan katı atık tesisi için de çalışmalara başladık” diye konuştu.

ALSİAD Başkanı Turhan ise konuşmasında turizme dayalı Alanya ekonomisinin hassaslığına dikkat çekti. Turizmin Büyükşehir Yasası’ndan etkilenip etkilenmediğini takip etmek istediklerini kaydeden Turhan, “Seçim süreci nedeniyle yerel yönetimlerde aksaklıklar oldu. Bu aksaklıkların turizme zarar vermemesi için hassas olmamız gerekiyor. ALSİAD olarak bu konuda gerekli destek ve çalışmayı da gerektiğinde yapabiliriz” diye konuştu. ALS (4)

Comments are closed.