ALSİAD’tan ekonomik değerlendirme

Bizden Haberler, Yerel Basın
27 Ocak 2016 Çarşamba

ALSİAD tarafından Türkiye ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler açıklandı. ALSİAD’ın yayınladığı bildiride Alanya’da ki esnafları da yakından ilgilendiren bir çok konu yer alıyor.

ALSİAD tarafından Türkiye ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler açıklandı. ALSİAD’ın yayınladığı bildiride Alanya’da ki esnafları da yakından ilgilendiren bir çok konu yer alıyor.

Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) tarafından haftalık ekonomik değerlendirme bildirisi yayınlandı. Bildiride şu ifadelere yer verildi: ” Ocak ayında açıklanan güven endekslerinin genel eğiliminin azalma yönünde olduğu görülüyor. Tüketici Güven Endeksi, bir önceki aya göre %2,7 oranında gerileyerek 71,6 değerini aldı (bir önceki ay 73,6). Bu durumda özellikle genel ekonomik durum beklentisi ve bu dönem içerisinde harcama yapma beklentisindeki gerilemelerin etkili olduğu görülüyor. Sektörel güven endekslerinden hizmet sektörü endeksi %6,6 ve inşaat sektörü endeksi %1,4 oranında azalırken perakende ticaret sektörü ise %3,6 oranında arttı. Reel Sektör Güven Endeksi bir önceki ay 108,8 olan değerinden 105,9 değerine geriledi. Gelecek üç ay için üretim hacmi beklentileri ve ihracat sipariş beklentilerindeki azalma, sanayi üretiminde bir daralma yaşanabileceğine işaret ediyor. Mevsim etkilerinden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı da 0,2 puan azalarak 75,2 oldu. Geçtiğimiz hafa düzenlenen Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi. Piyasanın beklentisi de faizlerde değişikliğe gidilmeyeceği yönündeydi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yaptığı açıklamada politika faizlerinin sadeleştirmeye gidilmesi için çok erken olduğunu, küresel oynaklıkların fazla olduğunu ifade etti.  TÜİK’in Aralık ayı konut satış verilerine göre, konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %5,9 oranında artarak 142.599’a yükseldi. Bu satışların %51,9’u ilk defa satılan konutlardan oluşuyor.”

‘RUSYA EKONOMİSİ DARALDI’
Dünya ekonomisiyle ilgili bilgilerin yer aldığı bildirinin devamı ise şu şekilde: “Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Mart ayında para politikalarının yeniden gözden geçirilebileceğini açıkladı. AMB’nin enflasyonu artırmak için para politikasını gevşetmeye devam etmenin sinyalini verdiği görülüyor. IMF, 2016 ve 2017 yılı küresel ekonomik büyüme tahminlerini 0,2 puan düşürerek sırayla %3,4 ve %3,6’ya çekti. Aşağı yönlü revizenin nedeni olarak küresel ekonomik büyümenin tahminlerden daha yavaş gelişmesi ve gelişmekte olan ülkelerde büyümenin ivme kaybetmesi gösterildi.
ABD imalat sanayi PMI göstergelerinin son birkaç aydır düşüşte olduğu belirtiliyor. Bu durumda beklentiler FED’in faiz artırımını yapması ancak peş peşe olmasının zor olduğu yönünde. Çin ekonomisinde 2015’te son 25 yılın en düşük büyüme oranı kaydedildi: %6,9. Çin’in 2016 yılı için ekonomik büyüme beklentisi ise %6,5 oranında. Rusya ekonomisi 2015 yılında %3,7 oranında daraldı. Son 15 ayda yaklaşık %70 oranında değer kaybeden petrol fiyatlarının ekonominin daralmasında etkili olduğu belirtiliyor. Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta dalgalı seyretti. Geçtiğimiz hafta 12 yılın en düşük değerini gören petrol fiyatları Cuma günü tekrar %7 oranında yükseldi. Petrol fiyatı bugün 31,5 dolar seviyesinde gerçekleşti.”

Comments are closed.